Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Kandidatdag 2021



Efter kandidatdagen - hvad nu?

Her kan du se, hvad du kan gøre efter kandidatdagen.

Brug det du har lært til at tænke over tre ting:

  1. Hvad er det vigtigste, jeg har fundet ud af på kandidatdagen?
  2. Hvad fandt jeg ud af, har betydning for mig, når jeg skal vælge kandidat?
  3. Hvad skal jeg undersøge som det næste?


Oplæg fra kandidatdagen


Generel pædagogik

SU, Optagelse og SPS

Erhvervsøkonomi, cand.merc.

Pædagogisk filosofi (kun lyd)



Jeg vil gerne vide mere om forskellige kandidatuddannelser på AU

Du kan undersøge mere om de kandidatuddannelser, du har hørt om:

Spørg vores studenterstudievejledere

På alle vores uddannelser kan du komme i kontakt med en studenterstudievejleder. Det er en vejleder, som også er studerende, og derfor kender de uddannelsen i detaljer. Du kan finde en kontaktoplysningerne på studenterstudievejlederne via de enkelte uddannelser på kandidat.au.dk.



Jeg har spørgsmål omkring optagelse, adgangskrav, eller hvordan jeg vælger

Selvom man godt ved, hvad man vil vælge, kan man sagtens have spørgsmål til adgangskrav og den slags. Nogle gange kan det også være rart at snakke med nogen om, hvordan man overhovedet vælger, og hvad man gør, hvis man er i tvivl. Det er helt normalt at være i tvivl om, hvad man skal vælge - også helt ind til man faktisk vælger og nogle gange efter det. Uanset hvad, er vi klar til at hjælpe dig videre.

Program for dagen

Kandidatdag 2021 bliver afholdt fysisk i Søauditoriet.

Med forbehold for ændringer.

*på engelsk

Auditorium 1
Per Kirkeby
Auditorium 2
Merete Barker
Auditorium 3
Eduard Biermann
Auditorium 4
Jeppe Vontilius
Auditorium 5
William Scharff
Zoomoplæg
10.00 - 10.30 Generel Pædagogik Cognitive Science Informationsteknologi - it, kommunikation og organisation (ITKO) i Aarhus og Herning Informationsvidenskab (linjen Digitalt liv) "Studieophold i udlandet" - Oplæg ved International Uddannelse
10.30 - 11.00 Pædagogisk filosofi Cand.ling.merc. (Engelsk; Fransk; Tysk; Spansk) Teknologibaseret forretningsudvikling* Digital Design (linjen Audiodesign) Bioinformatics*
11.00 - 11.30 Erhvervsøkonomi, cand.merc.* Molekylær ernæring og fødevareteknologi* Nordisk sprog og litteratur Globale områdestudier/GLAS (A-linjen) Musikvidenskab (A-linjen: Musik i brug)
11.30 - 12.00 Children's Literature, Media and Culture* Kognitiv semiotik Human security* Globale områdestudier/GLAS (B-linjen) Kunsthistorie
12.00 - 12.30 Retorik Paneldebat "Sådan valgte jeg kandidatuddannelse" - oplæg ved Den generelle studievejledning Internationale studier* Tysk; Fransk; Spansk (B-linjer) Science Studies* Kandidat i Sygepleje (12.00 - 12.45)
12.30 - 13.00 Oplæg ved kandidatoptaget og SU/SPS Linguistics*

International Food Quality and Health*

The University Partnership Denmark-China

Intercultural Studies* (English; German; French; Latin America and Spanish) Historie (Kulturhistorie; International og global historie)
13.00 - 13.30 Oplæg ved kandidatoptaget og SU/SPS Oplevelsesøkonomi

Neuroscience and Technology

The University Partnership Denmark-China

Idéhistorie Den Sundhedsfaglige kandidatuddannelse (13.00 - 13.45)
13.30 - 14.00 Kandidatvalg og fremtidsmuligheder - oplæg ved ARTS Karriere Pædagogisk sociologi

Nanoscience and Technology

The University Partnership Denmark-China

Æstetik og kultur European Studies*
14.00 - 14.30 Cand. public & Mundus Journalism Litteraturhistorie

Water and Environment

The University Partnership Denmark - China

English* Kandidat i Optometri og Synsvidenskab (14.00 - 14.45)
10.00 - 10.30

Generel Pædagogik (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Cognitive Science (Auditorium 2, Merete Barker)

Informationsteknologi - it, kommunikation og organisation (ITKO) i Aarhus og Herning (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Informationsvidenskab, linjen Digitalt liv (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

"Studieophold i udlandet" - Oplæg ved International Uddannelse (Auditorium 5, William Scharff)

10.30 - 11.00

Pædagogisk filosofi (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Cand.ling.merc, engelsk; fransk; tysk; spansk (Auditorium 2, Merete Barker)

Teknologibaseret forretningsudvikling* (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Digital Design, linjen Audiodesign (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Bioinformatics* (Auditorium 5, William Scharff)

11.00 - 11.30

Erhvervsøkonomi, cand.merc.* (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Molekylær ernæring og fødevareteknologi* (Auditorium 2, Merete Barker)

Nordisk sprog og litteratur (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Globale områdestudier/GLAS (A-linjen) (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Musikvidenskab, A-linjen: Musik i brug (Auditorium 5, William Scharff)

11.30 - 12.00

Children's Literature, Media and Culture* (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Kognitiv semiotik (Auditorium 2, Merete Barker)

Human security* (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Globale områdestudier/GLAS (B-linjen) (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Kunsthistorie (Auditorium 5, William Scharff)

12.00 - 12.30

Retorik (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Paneldebat "Sådan valgte jeg kandidatuddannelse" - oplæg ved Den generelle studievejledning  (Auditorium 2, Merete Barker)

Internationale studier* (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Tysk, Fransk, Spansk - B-linjer (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Science Studies* (Auditorium 5, William Scharff)

Kandidat i Sygepleje (12.00 - 12.45, Zoomoplæg)

12.30 - 13.00

Oplæg ved kandidatoptaget og SU/SPS (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Linguistics* (Auditorium 2, Merete Barker)

International Food Quality and Health*, The University Partnership Denmark-China (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Intercultural Studies*, English; German; French; Lating America and Spanish (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Historie, Kulturhistorie; International og global historie (Auditorium 5, William Scharff)

13.00 - 13.30

Oplæg ved kandidatoptaget og SU/SPS (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Oplevelsesøkonomi (Auditorium 2, Merete Barker)

Neuroscience and Technology, The University Partnership Denmark-China (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Idéhistorie (Auditorium 5, William Scharff)

Den Sundhedsfaglige kandidatuddannelse (13.00 - 13.45, Zoomoplæg)

13.30 - 14.00

Kandidatvalg og fremtidsmuligheder - oplæg ved ARTS Karriere (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Pædagogisk sociologi (Auditorium 2, Merete Barker)

Nanoscience and Technology, The University Partnership Denmark-China (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Æstetik og kultur (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

European Studies* (Auditorium 5, William Scharff)

14.00 - 14.30

Cand.public & Mundus Journalism (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Litteraturhistorie (Auditorium 2, Merete Barker)

Water and Environment, The University Partnership Denmark-China (Auditorium 3, Eduard Biermann)

English* (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Kandidat i Optometri og Synsvidenskab (14.00 - 14.45, Zoomoplæg)





Studievejledninger på dagen

OBS! Ikke alle studievejledninger er tilstede på dagen, men du kan finde kontaktinformation på alle vejledninger inde på kandidat.au.dk under de enkelte uddannelser.

Arts Aarhus BSS NatTech Health

Antropologi: 10.00 - 15.00

Arkæologi: 10.00 - 15.00

Audiodesign: 10.00 - 15.00

Children's Literature, Media and Culture: 12.30 - 15.00

Cognitive Science: 13.15 - 15.00

Diakoni: 13.00 - 15.00

Digital Design: 10.00 - 15.00

DPUs kandidatuddannelser: 10.00 - 14.30

Engelsk: 10.00 - 15.00

Erhvervssprog og int. kommunikation, cand.ling.merc. (engelsk, fransk, spansk og tysk): 10.00 - 15.00

Europastudier: 11.00 - 15.00

Fransk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Globale områdestudier: 10.00 - 13.00

Historie: 11.30 - 13.30

Human Security: 10.00 - 15.00

Idéhistorie: 12.00 - 14.30

Informationsvidenskab, Digitalt liv: 10.00 - 15.00

Interkulturelle studier (almen/engelsk, fransk, latinamerika og spansk, tysk): 10.00 - 15.00

Internationale studier: 11.00 - 15.00

International and Global History: 10.00 - 12.00

IT-didaktisk design (del af DPU): 10.00 - 14.30

Journalism, Media and Globalisation (Erasmus Mundus): 10.00 - 15.00

Journalistik (cand.public): 10.00 - 13.00

Kognitiv Semiotik: 11.30 - 15.00

Kunsthistorie: 10.30 - 13.00

Lingvistik: 11.30 - 15.00

Litteraturhistorie: 13.00 - 15.00

Medievidenskab: 10.00 - 15.00

Musikvidenskab: 10.00 - 12.30

Nordisk sprog og litteratur (Dansk): 10.00 - 14.00

Oplevelsesøkonomi: 11.00 - 14.00

Retorik: 11.00 - 13.30

Spansk og spanskamerikansk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Sustainable Heritage Management: 10.00 - 15.00

Tysk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Æstetik og kultur: 12.30 - 15.00

Erhvervsøkonomi, cand.merc.: 10.00 - 13.00

ITKO (både Herning og Aarhus): 10.00 - 13.00

Teknologibaseret forretningsudvikling: 10.00 - 13.00

Alle kandidatuddannelser: 10.00 - 15.00 Alle kandidatuddannelser: 11.00 - 11.45
Aarhus BSS

Erhvervsøkonomi, cand.merc.: 10.00 - 13.00

ITKO (både Herning og Aarhus): 10.00 - 13.00

Teknologibaseret forretningsudvikling: 10.00 - 13.00

NatTech Alle kandidatuddannelser: 10.00 - 15.00
Health Alle kandidatuddannelser: 11.00 - 11.45
Arts

Antropologi: 10.00 - 15.00

Arkæologi: 10.00 - 15.00

Audiodesign: 10.00 - 15.00

Children's Literature, Media and Culture: 12.30 - 15.00

Cognitive Science: 13.15 - 15.00

Diakoni: 13.00 - 15.00

Digital Design: 10.00 - 15.00

DPUs kandidatuddannelser: 10.00 - 14.30

Engelsk: 10.00 - 15.00

Erhvervssprog og int. kommunikation, cand.ling.merc. (engelsk, fransk, spansk og tysk): 10.00 - 15.00

Europastudier: 11.00 - 15.00

Fransk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Globale områdestudier: 10.00 - 13.00

Historie: 11.30 - 13.30

Human Security: 10.00 - 15.00

Idéhistorie: 12.00 - 14.30

Informationsvidenskab, Digitalt liv: 10.00 - 15.00

Interkulturelle studier (almen/engelsk, fransk, latinamerika og spansk, tysk): 10.00 - 15.00

Internationale studier: 11.00 - 15.00

International and Global History: 10.00 - 12.00

IT-didaktisk design (del af DPU): 10.00 - 14.30

Journalism, Media and Globalisation (Erasmus Mundus): 10.00 - 15.00

Journalistik (cand.public): 10.00 - 13.00

Kognitiv Semiotik: 11.30 - 15.00

Kunsthistorie: 10.30 - 13.00

Lingvistik: 11.30 - 15.00

Litteraturhistorie: 13.00 - 15.00

Medievidenskab: 10.00 - 15.00

Musikvidenskab: 10.00 - 12.30

Nordisk sprog og litteratur (Dansk): 10.00 - 14.00

Oplevelsesøkonomi: 11.00 - 14.00

Retorik: 11.00 - 13.30

Spansk og spanskamerikansk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Sustainable Heritage Management: 10.00 - 15.00

Tysk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Æstetik og kultur: 12.30 - 15.00












For dig, der ikke kender AU

Hvis du ikke kender AU i forvejen, kan du her få lidt input til, hvad AU er for et sted. Du kan fx se to studerende, som gi’r dig tips til nogle af deres yndlingssteder på AU, og du kan tage quizzer, som gør dig klogere på AU og vores studerende. Du kan også få mere at vide mere om studielivet og studiebyen.    





Spørg en AU'er

7 kandidatstuderende på AU, med en bachelor udenfor AU, er klar til at svare på dine spørgsmål om hvordan det er at være studerende på AU.




Her kan du se mere om studiebyen Aarhus, og læse om studielivet på Aarhus Universitet.




QUIZ - Hvordan ser en studerende egentlig ud?

Studerende på Aarhus Universitet kan se ud på mange måder. Prøv at se, om du kan gætte hvem der læser hvad i quizzen her.





QUIZ - Gæt 10 facts om Aarhus Universitet!

Kan du gætte de 10 sjove og skæve facts om Aarhus Universitet? Tag quizzen og find ud af det!








Har du brug for hjælp?

Spørg vores studenterstudievejledere

På alle vores uddannelser kan du komme i kontakt med en studenterstudievejleder. Det er en vejleder, som også er studerende, og derfor kender de uddannelsen i detaljer. Du kan finde en kontaktoplysningerne på studenterstudievejlederne via de enkelte uddannelser på kandidat.au.dk.