Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Master's Day 2021


Program for the day

Master's Day 2021 will be held physically in the Lakeside Lecture Theatres.

The programme is subject to change.

*in English

Auditorium 1
Per Kirkeby
Auditorium 2
Merete Barker
Auditorium 3
Eduard Biermann
Auditorium 4
Jeppe Vontilius
Auditorium 5
William Scharff
Zoomoplæg
10.00 - 10.30 Generel Pædagogik Cognitive Science Informationsteknologi - it, kommunikation og organisation (ITKO) i Aarhus og Herning Informationsvidenskab (linjen Digitalt liv) "Studieophold i udlandet" - Oplæg ved International Uddannelse
10.30 - 11.00 Pædagogisk filosofi Cand.ling.merc. (Engelsk; Fransk; Tysk; Spansk) Teknologibaseret forretningsudvikling* Digital Design (linjen Audiodesign) Bioinformatics*
11.00 - 11.30 Erhvervsøkonomi, cand.merc.* Molekylær ernæring og fødevareteknologi* Nordisk sprog og litteratur Globale områdestudier/GLAS (A-linjen) Musikvidenskab (A-linjen: Musik i brug)
11.30 - 12.00 Children's Literature, Media and Culture* Kognitiv semiotik Human security* Globale områdestudier/GLAS (B-linjen) Kunsthistorie
12.00 - 12.30 Retorik Paneldebat "Sådan valgte jeg kandidatuddannelse" - oplæg ved Den generelle studievejledning Internationale studier* Tysk; Fransk; Spansk (B-linjer) Science Studies* Kandidat i Sygepleje (12.00 - 12.45)
12.30 - 13.00 Oplæg ved kandidatoptaget og SU/SPS Linguistics*

International Food Quality and Health*

The University Partnership Denmark-China

Intercultural Studies* (English; German; French; Latin America and Spanish) Historie (Kulturhistorie; International og global historie)
13.00 - 13.30 Oplæg ved kandidatoptaget og SU/SPS Oplevelsesøkonomi

Neuroscience and Technology

The University Partnership Denmark-China

Idéhistorie Den Sundhedsfaglige kandidatuddannelse (13.00 - 13.45)
13.30 - 14.00 Kandidatvalg og fremtidsmuligheder - oplæg ved ARTS Karriere Pædagogisk sociologi

Nanoscience and Technology

The University Partnership Denmark-China

Æstetik og kultur European Studies*
14.00 - 14.30 Cand. public & Mundus Journalism Litteraturhistorie

Water and Environment

The University Partnership Denmark - China

English* Kandidat i Optometri og Synsvidenskab (14.00 - 14.45)
10.00 - 10.30

Generel Pædagogik (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Cognitive Science (Auditorium 2, Merete Barker)

Informationsteknologi - it, kommunikation og organisation (ITKO) i Aarhus og Herning (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Informationsvidenskab, linjen Digitalt liv (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

"Studieophold i udlandet" - Oplæg ved International Uddannelse (Auditorium 5, William Scharff)

10.30 - 11.00

Pædagogisk filosofi (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Cand.ling.merc, engelsk; fransk; tysk; spansk (Auditorium 2, Merete Barker)

Teknologibaseret forretningsudvikling* (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Digital Design, linjen Audiodesign (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Bioinformatics* (Auditorium 5, William Scharff)

11.00 - 11.30

Erhvervsøkonomi, cand.merc.* (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Molekylær ernæring og fødevareteknologi* (Auditorium 2, Merete Barker)

Nordisk sprog og litteratur (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Globale områdestudier/GLAS (A-linjen) (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Musikvidenskab, A-linjen: Musik i brug (Auditorium 5, William Scharff)

11.30 - 12.00

Children's Literature, Media and Culture* (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Kognitiv semiotik (Auditorium 2, Merete Barker)

Human security* (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Globale områdestudier/GLAS (B-linjen) (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Kunsthistorie (Auditorium 5, William Scharff)

12.00 - 12.30

Retorik (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Paneldebat "Sådan valgte jeg kandidatuddannelse" - oplæg ved Den generelle studievejledning  (Auditorium 2, Merete Barker)

Internationale studier* (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Tysk, Fransk, Spansk - B-linjer (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Science Studies* (Auditorium 5, William Scharff)

Kandidat i Sygepleje (12.00 - 12.45, Zoomoplæg)

12.30 - 13.00

Oplæg ved kandidatoptaget og SU/SPS (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Linguistics* (Auditorium 2, Merete Barker)

International Food Quality and Health*, The University Partnership Denmark-China (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Intercultural Studies*, English; German; French; Lating America and Spanish (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Historie, Kulturhistorie; International og global historie (Auditorium 5, William Scharff)

13.00 - 13.30

Oplæg ved kandidatoptaget og SU/SPS (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Oplevelsesøkonomi (Auditorium 2, Merete Barker)

Neuroscience and Technology, The University Partnership Denmark-China (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Idéhistorie (Auditorium 5, William Scharff)

Den Sundhedsfaglige kandidatuddannelse (13.00 - 13.45, Zoomoplæg)

13.30 - 14.00

Kandidatvalg og fremtidsmuligheder - oplæg ved ARTS Karriere (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Pædagogisk sociologi (Auditorium 2, Merete Barker)

Nanoscience and Technology, The University Partnership Denmark-China (Auditorium 3, Eduard Biermann)

Æstetik og kultur (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

European Studies* (Auditorium 5, William Scharff)

14.00 - 14.30

Cand.public & Mundus Journalism (Auditorium 1, Per Kirkeby)

Litteraturhistorie (Auditorium 2, Merete Barker)

Water and Environment, The University Partnership Denmark-China (Auditorium 3, Eduard Biermann)

English* (Auditorium 4, Jeppe Vontilius)

Kandidat i Optometri og Synsvidenskab (14.00 - 14.45, Zoomoplæg)




Student counsellors at Master's Day

NOTE! Not all programmes are represented by a student counsellor on the day, but you can find contact information on how to get in contact with a student counsellor at masters.au.dk under the individual programmes.

Arts Aarhus BSS NatTech Health

Antropologi: 10.00 - 15.00

Arkæologi: 10.00 - 15.00

Audiodesign: 10.00 - 15.00

Children's Literature, Media and Culture: 12.30 - 15.00

Cognitive Science: 13.15 - 15.00

Diakoni: 13.00 - 15.00

Digital Design: 10.00 - 15.00

DPUs kandidatuddannelser: 10.00 - 14.30

Engelsk: 10.00 - 15.00

Erhvervssprog og int. kommunikation, cand.ling.merc. (engelsk, fransk, spansk og tysk): 10.00 - 15.00

Europastudier: 11.00 - 15.00

Fransk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Globale områdestudier: 10.00 - 13.00

Historie: 11.30 - 13.30

Human Security: 10.00 - 15.00

Idéhistorie: 12.00 - 14.30

Informationsvidenskab, Digitalt liv: 10.00 - 15.00

Interkulturelle studier (almen/engelsk, fransk, latinamerika og spansk, tysk): 10.00 - 15.00

Internationale studier: 11.00 - 15.00

International and Global History: 10.00 - 12.00

IT-didaktisk design (del af DPU): 10.00 - 14.30

Journalism, Media and Globalisation (Erasmus Mundus): 10.00 - 15.00

Journalistik (cand.public): 10.00 - 13.00

Kognitiv Semiotik: 11.30 - 15.00

Kunsthistorie: 10.30 - 13.00

Lingvistik: 11.30 - 15.00

Litteraturhistorie: 13.00 - 15.00

Medievidenskab: 10.00 - 15.00

Musikvidenskab: 10.00 - 12.30

Nordisk sprog og litteratur (Dansk): 10.00 - 14.00

Oplevelsesøkonomi: 11.00 - 14.00

Retorik: 11.00 - 13.30

Spansk og spanskamerikansk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Sustainable Heritage Management: 10.00 - 15.00

Tysk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Æstetik og kultur: 12.30 - 15.00

Erhvervsøkonomi, cand.merc.: 10.00 - 13.00

ITKO (både Herning og Aarhus): 10.00 - 13.00

Teknologibaseret forretningsudvikling: 10.00 - 13.00

Alle kandidatuddannelser: 10.00 - 15.00 Alle kandidatuddannelser: 11.00 - 11.45
Aarhus BSS

Erhvervsøkonomi, cand.merc.: 10.00 - 13.00

ITKO (både Herning og Aarhus): 10.00 - 13.00

Teknologibaseret forretningsudvikling: 10.00 - 13.00

NatTech Alle kandidatuddannelser: 10.00 - 15.00
Health Alle kandidatuddannelser: 11.00 - 11.45
Arts

Antropologi: 10.00 - 15.00

Arkæologi: 10.00 - 15.00

Audiodesign: 10.00 - 15.00

Children's Literature, Media and Culture: 12.30 - 15.00

Cognitive Science: 13.15 - 15.00

Diakoni: 13.00 - 15.00

Digital Design: 10.00 - 15.00

DPUs kandidatuddannelser: 10.00 - 14.30

Engelsk: 10.00 - 15.00

Erhvervssprog og int. kommunikation, cand.ling.merc. (engelsk, fransk, spansk og tysk): 10.00 - 15.00

Europastudier: 11.00 - 15.00

Fransk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Globale områdestudier: 10.00 - 13.00

Historie: 11.30 - 13.30

Human Security: 10.00 - 15.00

Idéhistorie: 12.00 - 14.30

Informationsvidenskab, Digitalt liv: 10.00 - 15.00

Interkulturelle studier (almen/engelsk, fransk, latinamerika og spansk, tysk): 10.00 - 15.00

Internationale studier: 11.00 - 15.00

International and Global History: 10.00 - 12.00

IT-didaktisk design (del af DPU): 10.00 - 14.30

Journalism, Media and Globalisation (Erasmus Mundus): 10.00 - 15.00

Journalistik (cand.public): 10.00 - 13.00

Kognitiv Semiotik: 11.30 - 15.00

Kunsthistorie: 10.30 - 13.00

Lingvistik: 11.30 - 15.00

Litteraturhistorie: 13.00 - 15.00

Medievidenskab: 10.00 - 15.00

Musikvidenskab: 10.00 - 12.30

Nordisk sprog og litteratur (Dansk): 10.00 - 14.00

Oplevelsesøkonomi: 11.00 - 14.00

Retorik: 11.00 - 13.30

Spansk og spanskamerikansk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Sustainable Heritage Management: 10.00 - 15.00

Tysk sprog, litteratur og kultur: 10.00 - 15.00

Æstetik og kultur: 12.30 - 15.00




For those who do not know AU

If you are not familiar with Aarhus University already, this page will give you a little more insight. Two AU students will show you around some of their favorite places on campus, and you can try quizzes that will help you learn more about the university and our students. You can also find out about student life at AU and in the city of Aarhus.





Are you new to Aarhus? Watch a video about Aarhus as a university town, and read more about student life at Aarhus University.

Discover your university city
Student life at AU



QUIZ – What does a student actually look like?

Students at AU come in all shapes and sizes. See if you can guess who studies what in this quiz.





QUIZ - Guess 8 facts about Aarhus University!

Can you guess ten fun, little-known facts about Aarhus University? Take the quiz and find out!








Do you need help?

Ask the student counsellors

In all our programmes, you can get in touch with a student counsellor. It is a guidance counselor who is also a student and know the individual programme in detail. You can find the contact information on the student counselors via the individual programmes at masters.au.dk.