Studiegebyr

Generelt om studiegebyr

Hvem skal betale?

Statsborgere i EU-/EØS-lande og Schweiz skal ikke betale studiegebyr.

Alle studerende med statsborgerskab uden for EU/EØS/Schweiz er omfattet af reglerne for at betale studiegebyr, medmindre de:

  • studerer på en udvekslingsaftale
  • er meddelt en friplads efter Friplads- og stipendiebekendtgørelsen

  • er meddelt tidsubegrænset/permanent/varigt ophold i Danmark (inkl. Grønland og Færøerne)

  • er meddelt midlertidig opholdstilladelse "med henblik på" (mhp.) eller "med mulighed for" (mmf.) varigt ophold i Danmark (inkl. Grønland og Færøerne)

  • er meddelt tidsubegrænset/permanent/(mhp./mmf.) varigt ophold i et af de nordiske lande (Norge, Sverige, Finland og Island) og i hele studietiden har fast bopæl i det pågældende land, jf. Udenrigsministeriets bekendtgørelse nr. 54 af 17. juni 1999 mellem Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige om adgang til videregående uddannelse, artikel 1. Ansøger skal forud for hvert semester dokumentere sin fortsatte faste bopæl i Norge, Sverige, Finland eller Island ved fx oplysning om skattepligt i det pågældende land.
  • er meddelt opholdstilladelse på baggrund af familiesammenføring
  • har opnået EU-status efter EU-opholdsbekendtgørelsen. Ansøger skal forud for hvert semester dokumentere, at EU-ægtefællen fortsat har i arbejde i Danmark (fx ved lønsedler eller ansættelseskontrakt).

  • er meddelt en friplads efter Friplads- og stipendiebekendtgørelsen
  • er børn af arbejdere fra ikke-EU-/EØS-lande som er meddelt opholdstilladelse på baggrund af udlændingelovens § 9m (tidligere § 9c), hvis forældre har fået meddelt opholdstilladelse på baggrund af udlændingelovens § 9a.
  • har dobbelt statsborgerskab (EU/EØS + ikke-EU/EØS) og beslutter at indrejse i Danmark som EU-/EØS-borger. Ved indrejse i Danmark skal ansøger vælge at indrejse i Danmark enten som EU/EØS-statsborger eller som ikke EU/EØS-statsborger. Begge dele er ikke muligt.

Betaling og opholdstilladelse

Styrelsen for International Rekruttering og Integration forudsætter, at universitetet skriftligt har bekræftet over for styrelsen, at du har betalt dit studiegebyr, før styrelsen går i gang med at behandle din ansøgning om studieopholdstilladelse. Aarhus Universitet må først meddele styrelsen, at du er optaget på Aarhus Universitet, når Aarhus Universitet har registreret din betaling. Derefter har styrelsen en sagsbehandlingstid på op til to måneder. Derfor anbefaler vi, at du har betalt dit studiegebyr senest 1. juli med henblik på studiestart 1. september.

Dokumentationspligt

Din senest gældende opholdstilladelse skal altid uploades sammen med din ansøgning om optagelse ved Aarhus Universitet, så vi har mulighed for at vurdere, om du skal betale studiegebyr.

Så længe du er indskrevet ved Aarhus Universitet, er du forpligtet til at sørge for, at universitetet er i besiddelse af din senest gældende opholdstilladelse. Hvis din opholdsstatus ændres i løbet af din indskrivning, skal du meddele os dette pr. e-mail sammen med en kopi af din nyeste opholdstilladelse.

Spørgsmål og kontakt

Yderligere oplysninger fås ved henvendelse til:

Årlige takster

Studiegebyret fastsættes af universitetets fakulteter og er med forbehold for ændringer, også for indskrevne studerende. 

Studiegebyr for studerende fra ikke-EU-/EØS-lande i det akademiske år 2017-18:

Studiegebyr for studerende fra ikke-EU-/EØS-lande i det akademiske år 2016-17:

Studiegebyr for studerende fra ikke-EU-/EØS-lande i det akademiske år 2015-16:

    Vilkår for betaling og refusion

    Gældende fra 1. januar 2012

    Gebyr og rater

    • Studiegebyret betales halvårligt forud for hvert semester.
    • Betaling sker i rater af 30 ECTS pr. semester
    • Der gælder særlige regler for top-up-studerende, som skal betale for hele den resterende del af bacheloruddannelsen inden studiestart.

    • Det er ikke muligt for studerende, der tager en hel uddannelse, at indbetale studiegebyret i mindre rater end 30 ECTS.
    • Ved studieaktivitet ud over 30 ECTS pr. semester opkræves betaling for de ekstra ECTS pr. semester separat.
    • Studiegebyret betales for uddannelsens samlede antal ECTS-point, uanset indskrivningsperiodens varighed.
    • Enkeltfagsstuderende betaler for det antal ECTS-point, som deres enkeltfag omfatter.
    • Bøger og andet undervisningsmateriale er ikke inkluderet i studiegebyret.
    • Taksterne for studiegebyr på de enkelte uddannelser fremgår af takstoversigten.

    Betaling ved studiestart

    • Studiegebyret skal være modtaget af universitetet inden datoen for studiestart, dog med følgende undtagelser:
    • Ved påbegyndelse af en engelsksproget bacheloruddannelse (via optagelse i kvote 3) eller en kandidatuddannelse med adgangsbegrænsning skal betaling være modtaget senest 1. juli. Den tidlige betalingsfrist er nødvendig for at sikre, at en evt. ikke betalt plads kan tildeles en anden kvalificeret ansøger inden studiestart.
    • Ved manglende betaling af studiegebyret til den angivne forfaldsdato bortfalder optagelsestilbuddet.
    • Betalt studiegebyr refunderes ikke efter datoen for studiestart.
    • For studerende, hvis studier finansieres med støtte fra den amerikanske regering, forfalder studiegebyret ikke til betaling, før den studerende har modtaget første udbetaling af sit lån, hvilket sker i oktober måned for efterårssemestret og i februar for forårssemestret.

    Betaling for efterfølgende semestre

    • Fra og med studieperiodens 2. semester skal studiegebyret være modtaget af universitetet inden datoen for semesterstart, dvs. senest 1. september for efterårssemestret og senest 1. februar for forårssemestret.
    • Der betales for 30 ECTS pr. semester i det antal på hinanden følgende semestre, som uddannelsen er normeret til. Efter den normerede studietid anses uddannelsen for at være betalt, og den studerende kan forblive indskrevet ved universitetet uden at skulle betale yderligere studiegebyr.
    • Der kan gives reduktion i ECTS-betaling ved overførsel af merit for tidligere uddannelse. Det lave studiegebyr betales for det semester, hvor meritten indplaceres i studieprogrammet, med den ECTS-vægtning, som er godkendt af universitetet.

    Betaling ved forsinkelse og orlov

    • Studiegebyr svarende til 30 ECTS-point forudbetales for hvert semester, indtil hele uddannelsen er betalt, selvom den studerende er forsinket i forhold til den normerede studietid.
    • Studiegebyret inkluderer tre eksamensforsøg i henhold til de gældende eksamensbetingelser.
    • Studerende, som er blevet bevilget orlov fra starten af et semester, betaler ikke studiegebyr, uanset orlovens længde. Studiegebyr opkræves igen fra starten af det første semester efter orlovens ophør.
    • Såfremt orloven bevilges efter datoen for studiestart på et semester, som den studerende har betalt studiegebyr for, refunderes studiegebyret ikke. I stedet overføres beløbet til det første semester efter orlovens ophør.
    • Reglerne om studieaktivitet under orlov er i øvrigt gældende, uanset betaling af studiegebyr.

    Betaling i forbindelse med friplads (fritagelse for studiegebyr)

    • Studerende, som tildeles en friplads, har ret til at gå til eksamen samt til to yderligere eksamensforsøg pr. fag, forudsat at de aflægger den ordinære eksamen. Studerende, som ikke aflægger den ordinære eksamen, skal én gang betale studiegebyr for de to ekstra eksamensforsøg svarende til fagets ECTS-vægtning.
    • Studerende, som er blevet tildelt en friplads, mister fripladsen og overgår til at betale studiegebyr for uddannelsens resterende ECTS, hvis den studerende inden tidspunktet for specialets påbegyndelse er mere end 5 ECTS forsinket i forhold til den normerede studietid.
    • Studerende, som har påbegyndt specialeperioden, og som derefter bliver forsinket i forhold til den normerede studietid, afkræves ikke betaling for det vægtede antal ECTS-point for specialet. Der skal imidlertid altid laves en aftale om aflevering af specialet i henhold til de gældende regler.
    • Øvrige betingelser for friplads med eller uden stipendium som støtte til leveomkostninger fremgår af kontrakten mellem den studerende og universitetet.

    Betaling i tilfælde af ændret opholdsstatus i Danmark

    Studerende, der meddeles permanent opholdstilladelse eller tilsvarende i Danmark i løbet af et semester, hvor opholdstilladelsens gyldighedsperiode begynder fra og med 1. marts for forårssemestret og fra og med 1. oktober for efterårssemestret, skal stadig betale studiegebyr indtil starten på det efterfølgende semester.

    Studerende, der tildeles en permanent opholdstilladelse eller tilsvarende i Danmark, som har en gyldighedsdato senest 1. marts i forårssemestret og senest 1. oktober for efterårssemestret, kan søge om refundering af det studiegebyr, der er betalt for det pågældende semester, under forudsætning af fremlæggelse af fyldestgørende dokumentation for den nye opholdstilladelse. Hvis den permanente opholdstilladelse er gyldig fra en senere dato, tilbagebetales det betalte studiegebyr for det pågældende semester ikke.

    Studerende, hvis opholdsgrundlag ændrer sig i løbet af semestret således, at den studerende ikke længere har permanent ophold eller tilsvarende i Danmark, skal betale studiegebyr fra det efterfølgende semester.

    Det påhviler den studerende at dokumentere ændrede forhold i opholdsgrundlaget over for universitetet.

    Betaling i tilfælde af ændret opholdsstatus i EU/EØS

    • Studerende fra ikke-EU-/EØS-lande, som har fået opholdstilladelse i et EU-/EØS-land, men som ikke er statsborgere i et EU-/EØS-land, kan ikke fritages for betaling af studiegebyr.
    • Studerende, der opnår statsborgerskab i et EU-/EØS-land, som har en gyldighedsdato senest 1. marts i forårssemestret og senest 1. oktober for efterårssemestret, kan søge om tilbagebetaling af det studiegebyr, der er betalt for det pågældende semester, under forudsætning af fremlæggelse af fyldestgørende dokumentation for statsborgerskabet.
    • Studerende, der opnår statsborgerskab i et EU-/EØS-land i løbet af et semester, skal stadig betale studiegebyr indtil starten på det efterfølgende semester, såfremt deres nye statsborgerskab i et EU-/EØS-land er gyldigt efter 1. marts for forårssemestret og efter 1. oktober for efterårssemestret.

    Ovenstående følger af § 3, i bekendtgørelse nr. 598 af 8. marts 2015 om tilskud og revision m.v. ved universiteterne